fbpx
Jak dbać o skórę naczyniową?

23 luty

Jak dbać o skórę naczyniową?

admin

Czym charakteryzuje się skóra naczyniowa?

Cera naczyniowa jest jednym z najpopularniejszych typów skóry spotykanym u osób w naszej szerokości geograficznej. Charakteryzuje ją rozszerzenie naczyń krwionośnych o różnym nasileniu skutkujące widocznym zaczerwienieniem.

 

Co sprzyja pojawianiu się naczynek?

Wyróżniamy dwa podłoża cery naczyniowej: rumień utrwalony (wynikający z predyspozycji genetycznych, występujący przewlekle) oraz rumień napadowy (spowodowany oddziaływaniem układu nerwowego, po spożyciu alkoholu lub pikantnego jedzenia). Spośród innych czynników powodujących wzmożone przekrwienie znajdują się także: nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa pielęgnacja, częste wystawiennictwo skóry na czynniki chemiczne i termiczne.

Skłonność do występowania rumienia oraz łojotoku skutkuje możliwością pojawienia się trądziku różowatego. Dlatego ważne jest, aby przy pierwszych symptomach skóry naczyniowej tj. występowaniu rumienia, uczuciu pieczenia i ściągania skóry zadbać o właściwą pielęgnację oraz o higienę stylu życia. Kolejnym etapem rozwoju tej dermatozy jest pojawienie się grudek oraz krostek. Stan ten gorzej objawia się u mężczyzn, u których obserwujemy zmiany przerostowe w obrębie nosa i brody.

 

 

Jak pielęgnować skórę naczyniową?
Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć zalecane jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia, właściwą pielęgnację domową i gabinetową. Istotną kwestią rozpoczynającą terapię cery naczyniowej jest wprowadzenie do pielęgnacji ochrony przeciwko promieniowaniu UV przez cały rok, dbałość o odpowiedni stan nawilżenia skóry, stosowanie antyoksydantów oraz zrównoważenie mikrobiomu. Substancjami aktywnymi pomagającymi osiągnąć sukces w terapii są: kwas azelainowy, witamina C i E, ceramidy, wyciąg z kasztanowca, niacyna, floretyna, probiotyki. Terapie w gabinecie opierają się na dostosowaniu sezonowym: latem zabiegi skupiamy się na łagodzeniu, nawilżaniu, uszczelnianiu barierowości (infuzja tlenowa, zabiegi z witaminą C). Zimą natomiast możemy pozwolić sobie na zabiegi eliminujące rozszerzenie naczyń oraz kontrolowane uszkodzenia w celu zagęszczenia skóry (IPL, mezoterapia mikroigłowa).

 

Czy dieta ma wpływ?
Dieta zachodnia, uboga w antyoksydanty, witaminy, NNKT, będzie wpływała niekorzystnie na stan skóry naczyniowej, powodując wtórny stan zapalny. Przy nadmiernej naczyniowości niewskazane jest także korzystanie z sauny, spożywanie alkoholu, pikantnych potraw, czy palenie papierosów.

Aby prawidłowo zaopiekować się skórą w domu warto zastosować schematy pielęgnacyjne do cery naczyniowej. Zaczynając od oczyszczania dwuetapowego (olejek do demakijażu i żel oczyszczający z kwasem azelainowym), następnie aplikując serum z antyoksydantami oraz krem ochronny z cynkiem SPF 50. Poza produktami kosmeceutycznymi rezygnacja z drobinkowych peelingów, wacików, szczoteczek oraz mocnego tarcia również znacząco poprawi stan skóry naczyniowej.