fbpx
Retinol. Eliksir młodości.

13 czerwiec

Retinol. Eliksir młodości.

admin

Każdy marzy o tym, aby zachować młody wygląd skóry jak najdłużej. Prócz zabiegów z zakresu kosmetologii i medycy estetycznej stosujemy wiele preparatów o działaniu anti-aging. Bez odpowiedniej wiedzy i pomocy ciężko określić nam, jakie składniki będą skuteczne w walce
z oznakami starzenia się skóry.

Odpowiedź jest prosta. W programie pielęgnacyjnym każdej osoby po 30 roku życia powinien się znaleźć retinol. Jest bowiem najlepiej poznanym i najskuteczniejszym składnikiem przeciwzmarszczkowym mającym zastosowanie
w kosmetyce.

 

Retinol jest najczęściej stosowaną w kosmetykach aktywną formą witaminy A. Opóźnia i redukuje zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia, dlatego nazywany jest witaminą młodości. W pierwszej kolejności działa na wierzchnie warstwy naskórka, przyczyniając się do wygładzenia skóry, poprawienia jej struktury i kolorytu oraz zmniejszenia rogowaceń. Przenika przez naskórek w głąb skóry właściwej, gdzie stymuluje fibroblasty do pracy. To właśnie one odpowiedzialne są za produkcję włókien kolagenowych, elastynowych, oraz kwasu hialuronowego. Dzięki nim skóra jest sprężysta, jędrna i gładka. Z wiekiem fibroblasty nie pracują już tak intensywnie, jak wcześniej, dlatego tak bardzo potrzebują motywatora w postaci retinolu.

 

Dzięki tym właściwościom po kilku miesiącach prowadzenia kuracji następuje pogrubienie skóry. Staje się ona jędrniejsza, bardziej elastyczna, zmarszczki ulegają spłyceniu, poprawiają się rysy twarzy i jej kontur.

 

Skoro wiemy już, jak dobroczynne działanie ma retinol, to z pewnością każdy chce go mieć w swojej kosmetyczce. Prawidłowo. Istnieje jednak bardzo istotna rzecz, którą należy mieć na uwadze. Nie każda witamina A jest taka sama. Istnieje wiele jej form, odmian i stężeń. Zatem co wybrać?

 

Zaczynając swoją przygodę z retinolem sięgamy po preparaty zawierające jego bardzo małe ilości np. 0,2%. Stosujemy produkt początkowo 2/3 razy w tygodniu, obserwując reakcję skóry. Substancja ta jest intensywna. Jedna osoba używając większego stężenia nawet codziennie nie będzie odczuwać przykrych skutków ubocznych, natomiast inna osoba stosując preparat z niskim stężeniem może skarżyć się na początkowe pieczenie, swędzenie, łuszczenie lub obrzęk. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór preparatu. Najlepiej, aby taki produkt był zarekomendowany przez kosmetologa lub lekarza.

 

Pracę z retinolem można porównać do treningów. Kiedy po długiej przerwie spędzimy na siłowni kilka godzin, możemy się spodziewać zakwasów przez kilka kolejnych dni. Tak samo, kiedy użyjemy od razu zbyt wysokiego stężenia retinolu, możemy oczekiwać zaczerwienienia i łuszczącej się skóry.

Gdy zobaczymy już, że nasza cera reaguje prawidłowo, możemy zacząć stosować kosmetyk częściej lub zwiększyć zawartość retinolu.

 

Czy retinol można stosować cały rok?

Tak, ale w przemyślany sposób! Aby osiągnąć najlepsze efekty, kuracje witaminą A stosujemy minimum przez 12 miesięcy. Przede wszystkim wszystkie zabiegi z wysokim stężeniem retinolu wykonywane przez lekarzy i kosmetologów odbywają się tylko w okresach jesienno-zimowych. Wysokie stężenie wywołać ma intensywną reakcję złuszczenia skóry i mocną przebudowę, w przypadku osób z problemem przebarwień, trądziku, czy głębokich zmarszczek.  Wybieramy porę roku, kiedy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze, aby odbudowującej się skórze zapewnić największą ochronę przed słońcem. Tak samo postępujemy w przypadku kuracji domowej. Kiedy przyzwyczailiśmy już skórę do witaminy młodości i stosujemy produkty z jej zawartością  powyżej 1% starajmy się wybierać drugą połowę roku. Na okres letni wybieramy kosmetyki o stężeniu np. 0,2%- 0,5%. Warto wspomnieć, iż retinol jest światło-uwrażliwiający, dlatego bez względu na to, czy kuracja prowadzona jest latem czy zimą wyroby z jego zawartością nakładamy na noc, aby maksymalnie ograniczyć jego kontakt ze słońcem.

 

Z czym można łączyć retinol?

Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniałam skóra wrażliwa bądź sucha może zareagować łuszczeniem lub zaczerwieniem. Należy zatem, zapewnić jej wtedy odpowiednie nawilżenie. Nie zapominamy o kremach, serum, maskach.

 

Dla retinolu świetnym kompanem będzie witamina C. To silny antyoksydant, działający przeciwstarzeniowo i rozjaśniająco. Zabezpieczy skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Absolutnym priorytetem jest krem z filtrem. Skóra uwrażliwiona retinolem na słońce musi być zabezpieczana filtrem SPF 50 zarówno latem jak i zimą. Stosując kurację witaminą A nie wolno się opalać i korzystać z solarium. Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na wspomaganie retinolu witaminą C,  krem z filtrem jest obowiązkowy podwójnie, ponieważ bez niego witamina ta się utleni i straci swoje właściwości.

Wiele osób myśli, czy to nie za dużo? Jedna witamina, druga witamina, serum, krem, filtry. Spokojnie, to idealna pielęgnacja. Rano nakładaj serum lub krem z witaminą C, zabezpiecz skórę kremem z filtrem, a wieczorem nałóż produkt z retinolem.

 

 

Jeżeli oczekujesz lepszych efektów, niż te, które dostarcza domowa pielęgnacja retinolem zalecam skorzystanie z zabiegów kosmetologicznych opartych na dobroczynnym działaniu witaminy A – Retexture Brite Peel.

 

Retexture Brite Peel

Zabieg bazuje na wysokich stężeniach alfa i beta-hydroksykwasów, hexylorezorcynolu oraz retinolu. Jest jedną z najskuteczniejszych terapii w walce z przebarwieniami oraz starzeniem się skóry. Po  nałożeniu specjalistycznych produktów w gabinecie, komórki zaczynają bardzo intensywnie pracować. W okolicy drugiej doby rozpoczyna się proces złuszczania naskórka. Trwa od 2-5 dni pozostawiając w efekcie cerę jedwabiście gładką, rozświetloną i zdecydowanie bardziej sprężystą. Po serii składającej się z około 3 zabiegów zauważysz zdecydowane odmłodzenie skóry i zredukowanie przebarwień o 60-80%.

 

Dla osób chcących uzyskać efekt odmłodzenia, zredukowania przebarwień ,ale także borykających się z problemem grudek, krostek i zaskórników zalecam Terapeutyczny zabieg Dyniowy: Jest programem normalizującym opartym na dobroczynnym działaniu miąższu z dyni. Zawiera on dużą ilość beta- karotenu, który przekształca się w najbardziej aktywną formę witaminy A. Działa na skórę seboregulująco, zmniejsza łojotok, wspomaga leczenie zmian zapalnych, odmładza i rozświetla skórę. Dodatkowo zawiera kompleks witamin probiotyków i kwasów. Terapia polega na nakładaniu aktywnych preparatów, nie powoduje złuszczania naskórka. Seria około 8 zabiegów pozwoli Ci cieszyć się skórą gładką, jędrną i oczyszczoną.

 

Reasumując retinol jest niezbędnym składnikiem do walki ze starzeniem się skóry, przebarwieniami oraz trądzikiem. Kuracje z jego udziałem przynoszą spektakularne efekty poparte wieloma badaniami. Aby dobrać najlepszy produkt z retinolem do swoich potrzeb należy wziąć pod uwagę stan skóry, predyspozycje oraz porę roku. Należy pamiętać, że stosując retinol nie wychodzimy z domu bez kremu z filtrem UV na twarzy.