fbpx
Opadające powieki. Problem w każdym wieku.

12 maj

Opadające powieki. Problem w każdym wieku.

admin

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest niezwykle ważna. Oznaki zmęczenia, stresu, radości, smutku zapisują się tu szybciej niż gdziekolwiek indziej. Oczy i skóra wokół nich są szczególnie narażone nieprzyjazne czynniki środowiskowe, które przyspieszają negatywne zmiany, zarówno w ich funkcjonowaniu, jak i w ich wyglądzie. Dlatego pielęgnacja skóry wokół oczu powinna stać się codziennym obowiązkiem.

 

Skóra okolic oczu (pod oczami i wokół nich) jest bardzo cienka i delikatna, dlatego należy szczególnie o nią zadbać. Grubość skóry wokół oczu wynosi ok. 0,5 mm. Cera w tym miejscu jest pięciokrotnie cieńsza od cery w innych częściach twarzy. Skórę okolic oczu charakteryzuje rzadkie rozmieszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, brak komórek tłuszczowych, liczne i ruchliwe mięśnie. To wszystko decyduje o szybkim starzeniu się skóry w tej części twarzy. 

 

Istnieje wiele przyczyn, które powodują opadanie powieki. Zalicza się do nich m.in. proces starzenia się skóry, jej nadmierna ilość w obrębie narządu wzroku, ukształtowanie twarzy, osłabienie pracy mięśnia dźwigacza powieki, uszkodzenie nerwu okoruchowego lub jądra nerwu mózgu, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli opadającej powiece współtowarzyszy tzw. dwojenie widzenia, może to świadczyć o porażeniu mięśni odpowiedzialnych za pracę gałek ocznych lub uszkodzeniu ich unerwienia. Należy mieć również na uwadze fakt, że zjawisko opadania powieki może mieć ścisły związek z cukrzycą lub innym schorzeniem, które jest jej następstwem.

 

Bardzo często jednak powstawanie opadających powiek związane jest z procesem starzenia się skóry, a co za tym idzie, całego organizmu. Jak wiadomo już, po 25 roku życia zmniejsza ilość kwasu hialuronowego i kolagenu w strukturze skóry, co powoduje utratę jej jędrności i elastyczności. Najbardziej zauważalne jest to na powiekach, gdzie skóra jest najcieńsza. Z biegiem czasu osłabiają się również mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi przez co zjawisko opadania powieki staje się wyraźnie widoczne.

 

 

Zasady prawidłowej pielęgnacji domowej

Demakijaż  do oczyszczania oczu z resztek makijażu najlepiej używać środków na bazie olejków. Kosmetyki te, dzięki swojej budowie nie naruszają płaszcza hydrolipidowego. Absolutnie nie należy trzeć oczu wacikami. Wystarczy przyłożyć nasączone płatki kosmetyczne, poczekać kilka sekund aż rozpuszczą tusz do rzęs, czynność ta powinna być wykonana delikatnie.

 

Kremy pod oczy odznaczają się doskonałymi właściwościami, które pielęgnują delikatną skórę wokół oczu. W końcu zostały stworzone właśnie w tym celu. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry pod oczami wykazują w szczególności działanie nawilżające i odżywiające. Niektóre kremy pod oczy działają nawet niczym lifting, napinając i ujędrniając cienką skórę w tym miejscu.

 

Ze względu na swoją strukturę i lokalizację, skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Brak odpowiedniej ochrony znacznie przyspieszy proces powstawania zmarszczek. Aby tego uniknąć, stosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Upewnij się, że kosmetyk, który wybrałaś, można stosować na okolice oczu. W słoneczne dni warto również zakładać okulary przeciwsłoneczne.

 

Zabiegi na opadającą powiekę

Plazma

Zabiegi z użyciem plazmy służą do obkurczenia wiotkiej skóry powiek górnych i dolnych. Poprzez puszczenie mikrowiązki plazmy na skórę człowieka następuje sublimacja, czyli odparowanie z wierzchniej warstwy naskórka. W efekcie tego zabiegu skóra się kurczy i naciąga. Jest bardziej napięta co sprawia, że znikają zmarszczki, czy opadnięcia na skórze. Zabieg wykonywany jest punktowo, co sprawia, że plazma działa tylko w zaznaczonym miejscu, nie zmienia również otaczającego naskórka oraz nie działa na głębsze warstwy skóry.

Czas gojenia po takim zabiegu to około pięciu dni, co daje naprawdę szybki okres powrotu do formy i uzyskanie wymarzonych efektów. Uszkodzenia naskórka są tak niewielkie, że gojenie nie sprawia większych trudności w codziennych obowiązkach.

 

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny stosuje energię w  postaci mikrowiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry prowokuje proces, w którym uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez nową tkankę.

W zależności od kondycji skóry, wystarczy jedna sesja lub zaleca się wykonanie serii 3- 6 zabiegów dla uzyskania najlepszych rezultatów. Oczywiście efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń po zabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

 

Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona. Zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka godzin. Po zabiegu, na naskórku, mogą być widoczne drobne ślady, które w niedługim czasie zanikną.