Najczęściej zadawane pytania dotyczące depilacji laserowej
Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?
Po wykonanej serii zabiegów depilacji laserowej możemy na stałe pozbyć się niechcianych włosów z różnych okolic ciała. Zaleca się, także wykonywanie jednego zabiegu przypominającego raz w roku. Oczywiście efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń po zabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
Czym rożni się depilacja laserowa od IPL?
IPL często mylony jest z laserem, a ich działanie jest całkiem odmienne. IPL emituje rozproszoną wiązkę światła o różnych długościach fali. W czasie zabiegu światło zostaje pochłonięte nie tylko przez włosy, ale także przez tkanki sąsiadujące. IPL działa duże płycej, w warstwie naskórka i powierzchniowej warstwy skóry właściwej. Nie gwarantują one też skuteczności.
Laser natomiast emituje wiązkę światła o jednakowej długości, działając głównie na na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodzą tkankom dookoła. Laser diodowy usuwa owłosienie na zawsze.
Czy depilacja jest bolesna?
Podczas zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort, który jest kwestią indywidualną. Zależy od naszej odporności na ból, ale także od grubości włosów oraz karnacji. Bardzo dbamy o to aby zminimalizować ból stosując kompres chłodzący. Nie ma konieczności stosowania środków znieczulających.
Jak długo po zabiegu nie można się opalać?
W przypadku depilacji laserowej należy wstrzymać się od opalania na około 2-3 tygodnie. Wszystko jest uzależnione od stopnia wrażliwości skóry. Należy także pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem SPF.
Jakie włosy najlepiej reagują na laser?
Depilacja najbardziej skuteczna jest u osób o ciemnych, grubych włosach i jasnej skórze. Takie włosy zawierają najwięcej melaniny, czyli barwnika produkowanego w skórze. Laser nie jest w stanie zlikwidować włosów blond, siwych i rudych, gdyż nie zawierają one melaniny lub mają jej niewielką ilość.
Dlaczego jeden zabieg depilacji nie wystarczy?
Dlatego, że nie wszystkie włosy w danym momencie znajdują się w tej samej fazie cyklu. Włos przechodzi kolejno: fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, a więc te, które widzimy na powierzchni skóry. Ponieważ przejście włosów w poszczególne fazy nie odbywa się synchronicznie (jak to ma miejsce u niektórych zwierząt w okresie linienia), liczba powtórzeń zabiegu musi być większa.
Jak wygląda sam zabieg?
W trakcie zabiegu na ogoloną i oczyszczoną skórę przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. „strzał”. W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera, przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę następnie przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi całą okolicę.
Ile zabiegów należy wykonać?
Zalecane jest wykonanie minimum 6 zabiegów, aby pozbyć się włosów z depilowanej powierzchni. jednak liczba niezbędnych zabiegów może się różnić w zależności od indywidualnych cech, tj. kolor włosa czy fototyp skóry. Najważniejsze, że po zakończeniu serii regularnych zabiegów pozbędziemy się ponad 95% włosów. Efekt może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń po zabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.