fbpx
Filtr filtrowi nierówny. Czy wiesz, na czym polega różnica?

22 lipiec

Filtr filtrowi nierówny. Czy wiesz, na czym polega różnica?

admin

W kosmetyczce każdej kobiety z pewnością znajdują się produkty ważne i ważniejsze. Te, bez których nie możemy funkcjonować i te, które używane są sporadycznie. Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca, często powiększamy naszą kolekcję kosmetyków o tzw. krem z filtrem. Czym jest ten kosmetyk? Jak ważny jest on w naszej pielęgnacji? I czy dobrze wiemy, jaki wybrać?

Cząstki rozkładających się śmieci przenikają do ziemi tworząc realne niebezpieczeństwo dla zwierząt, roślin oraz ludzi. Spośród wszystkich zanieczyszczeń największym problemem jest plastik. Jest składnikiem wielu opakowań, ubrań, ale także preparatów do higieny oraz kosmetyków.

 

Krem z filtrem UV – co to takiego?

Odpowiedź na to pytanie zna prawdopodobnie każdy. Potocznie mówiąc – krem z filtrem to produkt, który chroni naszą skórę przed słońcem. Niestety nadal spotykamy się z osobami, które nawet podczas długotrwałej ekspozycji na słońce nie stosują tego preparatu, a spośród tych, którzy o nim pamiętają, nie każdy wie, jak go stosować.

 

Zacznijmy zatem od początku. Czym jest promieniowanie UV?

Nazywamy je promieniowaniem ultrafioletowym. Oznacza to, że jego fale są krótsze od promieniowania widzialnego, przez co nasze oko ich nie dostrzega. Docierają do nas razem ze światłem widzialnym w kilku postaciach: UVA, UVB i UVC. Ziemska atmosfera pochłania całkowicie UVC oraz część UVB w warstwie ozonowej.

W efekcie 95% spośród promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi to UVA.

 

Promieniowanie UVA o najdłuższej fali z łatwością dociera do Ziemi. Przenika przez chmury, szkło oraz ludzki naskórek aż do skóry właściwej. Jego natężenie jest stałe przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Odpowiada za tworzenie wolnych rodników prowadzących do fotostarzenia się skóry.

Uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych decyduje o znacznym spadku jędrności i gęstości skóry.

Samo promieniowanie UVA nie powoduje opalenizny ani zaczerwienienia, natomiast może wywoływać nowotwory skóry.

 

Promieniowanie UVB ma zdecydowanie krótszą długość fali. Tylko nieznaczna jego część dociera do ziemi, natomiast nawet niewielka ilość odpowiada za opaleniznę i oparzenia słoneczne. Promienie UVB N za tworzenie witaminy D w skórze, co przez wielu zwolenników opalania traktowane jest jako karta przetargowa do wygrzewania się promieniach słonecznych. Należy jednak zwrócić uwagę, iż do syntezy witamy D wystarczy zaledwie 15 min ekspozycji słonecznej bądź zbilansowana dieta, dzięki której dostarczymy odpowiednie ilości witamin.

 

Promieniowanie UVC to najkrótsze z promieni ultrafioletowych i prawie w całości zatrzymywane jest przez warstwę ozonową.

 

Wiemy już czym jest promieniowanie i jaki ma wpływ na naszą skórę. Nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po krem z filtrem, aby się chronić. Wszystkie produkty z filtrami UV, oznaczone są skrótem SPF.

 

Co to oznacza i jaki SPF wybrać?

 

SPF (z ang. sun protection factor) to nic innego jak wartość liczbowa określająca jak długo możemy przebywać na słońcu, aby nie doszło do oparzenia. Dla przykładu krem z filtrem z SPF 30 oznacza, że po jego zastosowaniu do oparzenia skóry dojdzie 30 razy później, niż w przypadku osoby, która nie zastosuje żadnej ochrony.

Błędnym sposobem jest wybieranie niskiego wskaźnika SPF przez osoby chcące uzyskać szybką i intensywną opaleniznę. W ten sposób zwiększamy ryzyko oparzeń, uszkodzenia skóry oraz nierównej opalenizny i schodzącego naskórka. Jeżeli wystawiamy ciało na ekspozycję słoneczną zaczynamy aplikację od kremu z wysokim wskaźnikiem SPF, stopniowo wraz z pojawiającą się opalenizną zmniejszając jego wysokość.

 

Ważnym aspektem w stosowaniu preparatów ochronnych jest ich nakładanie. Prawidłowo chroniona skóra całego ciała powinna być pokryta jednorazowo ilością odpowiadającą 6 łyżeczkom. Powszechnie używa się stwierdzenia, iż na tygodniowy urlop należy zabrać około 200ml kremu dla jednej osoby. Stosując mniejszą ilość produktu osiągamy mniejszą ochronę. Aplikację preparatu należy powtarzać co 2-3h.

 

SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, co oznacza, że użycie nawet najwyżej ochrony nie zabezpieczy nas przed UVA. Przy wyborze kosmetyku należy szukać informacji, że ten właśnie produkt gwarantuje nam ochronę przed promieniowaniem zarówno UVB jak i UVA.

 

Ostatnią ważną rzeczą przy wyborze kremu z filtrem jest jego zawartość, czyli składnik,i dzięki którym jesteśmy chronieni. Przede wszystkim, wyróżniamy dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne.

 

Filtry chemiczne

Jak sama nazwa wskazuje zbudowane są głównie z syntetycznych związków chemicznych. Wtapiają się w skórę pochłaniając promienie UV i zamieniają je w ciepło. Skutkiem takiej zamiany jest podwyższenie temperatury wewnętrznej, co może okazać się problemem dla osób z tendencją do przebarwień – nagły i intensywny wzrost temperatury spowoduje nadprodukcję melaniny (barwnika), a co za tym idzie powstanie ciemnych plam.

Im wyższy wskaźnik SPF, tym zazwyczaj więcej substancji chemicznych w produkcie, dlatego osoby ze skłonnościami do alergii lub podrażnień powinny stosować tego rodzaju produkty ostrożnie. Niepolecany również dla skór suchych i z problemem trądziku różowatego.

 

Plusem filtrów chemicznych jest ich konsystencja. Zazwyczaj są to preparaty, które łatwo się rozsmarowują, szybko wchłaniają i nie ściągają skóry. Należy je aplikować około 20 min przed planowaną ekspozycją na słońce.

 

Filtry fizyczne

Filtry fizyczne, których głównymi składnikami są tlenek cynku i ditlenek tytanu działają na powierzchni skóry. Tworzą warstwę ochronną przypominającą lustro, przez które promienie UV nie mogą się przedostać. Polecane szczególnie dla skór wrażliwych, skłonnych do alergii, ale także dla skór problematycznych, gdyż nie zatykają porów oraz działają sebostatycznie i antyzaskórnikowo. Idealnie nadają się dla delikatnej skóry dzieci. Ogromnym plusem jest fakt, iż produkty z tlenkiem cynku zabezpieczają przed promieniami zarówno UVA jak i UVB.

 

Przy wyborze filtrów mineralnych należy jednak pamiętać, aby powtarzać ich ponowną aplikację, ponieważ działając na powierzchni skóry łatwiej ulegają zmyciu lub wytarciu. Dawniej produkty te były mniej popularne ze względu na dość gęstą, ciężką konsystencję i mocno biały kolor. Na chwilę obecną na rynku jest wiele produktów z bardzo dobrym składem i przyjemną formułą.

 

Podsumowanie

Produkty z filtrem należy stosować cały rok, bez względu na pogodę i porę roku, gdyż chronią nie tylko przed oparzeniami słonecznymi, ale także przed fotostarzeniem. W ciągu roku, kiedy nie planujemy ekspozycji słonecznych, a nasza skóra nie wykazuje skłonności do przebarwień, możemy chronić twarz filtrem UV na poziomie SPF 25-30.

 

W okresie letnim lub po intensywnych zabiegach kosmetologicznych zaleca się używanie foto protekcji SPF 50.

Przez zakupem produktu należy sprawdzić, czy chroni skórę zarówno przed promieniami UVB jak i UVA oraz czy jego skład jest bezpieczny. Starajmy się wybierać produkty mineralne, bezpieczne dla naszej skóry i środowiska.

Pamiętajmy o częstej i dokładnej aplikacji środków ochronnych, a także o tym, aby używane przez nas produkty były właściwie przechowywane i wykorzystane przed upływem daty ważności, ponieważ może to mieć wpływ na ochronę naszej skóry.