fbpx
DLACZEGO TRĄDZIK PO WAKACJACH WRACA ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ?

10 sierpień

DLACZEGO TRĄDZIK PO WAKACJACH WRACA ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ?

admin

Trądzik dawniej uważany za problem osób w wieku dojrzewania, z roku na rok zbiera coraz większe żniwa wśród osób dorosłych. Chorują na niego nie tylko nastolatkowie, ale okazuje się, ze ponad 50% ludzi borykających się z tym schorzeniem mieści się w wieku 20-30 lat, a aż 30% to pacjenci w przedziale wieku 30-40 lat. Gabinety kosmetologiczne i dermatologiczne maja zatem pełne ręce pracy, ponieważ jest to problem dość wstydliwy i wyglądający po prostu nieestetycznie.

Każdej jesieni układamy ogromne ilości kuracji dla osób dotkniętych tym schorzeniem. Dlaczego akurat jesienią? Przede wszystkim okres od września do marca to miesiące, w których możemy pozwolić sobie na wprowadzenie intensywnych terapii na bazie laserów, kwasów czy mocnych enzymów. Jednak to nie jedyny powód. Okazuje się bowiem, ze właśnie w okresie powakacyjnym mamy do czynienia z najostrzejszymi przypadkami tej choroby.

 

Wiele razy słyszeliśmy zapewne stwierdzenie, ze słońce leczy i świetnie zasusza zmiany trądzikowe. Mnóstwo osób zatem ochoczo wystawia twarze i ciała w kierunku promieni słonecznych, a także korzysta z solariów. Jest to największy mit. Owszem, słońce chwilowo zasusza powstałe zmiany zapalne, dzięki czemu mamy wrażenie polepszenia stanu skóry, ale to właśnie podczas opalania serwujemy sobie solidną porcję trądziku po powrocie z urlopu.

 

Promienie UV prócz tego, ze opalają, odpowiadają za starzenie i przesuszanie się skóry, która stara się bronić. Gruczoły łojowe dostają informacje o zbyt małym poziomie nawilżenie i natłuszczenia. Wtedy zaczynają pracę na wysokich obrotach, aby temu zapobiec, w efekcie czego na twarzy pojawia się zdecydowanie za dużo sebum. Zwiększona jego ilość odpowiada za powstawanie zmian zaskornikowych. Przyczynia się do tego również fakt, iż pod wpływem słońca pogrubia się naskórek, który zapycha ujścia gruczołów łojowych, a spora część sebum nie może wydostać się na powierzchnie produkując tym samym kolejna porcję zaskórników. Stan, który się tworzy jest wręcz idealnym siedliskiem dla bakterii odpowiadających za stany zapalne. 

 

Warto wspomnieć, że lato to okres zdecydowanie większej wilgotności powietrza, nasze ciała pocą się, a drobinki kurzu i brudu przylegają do niego potęgując zanieczyszczenie skóry.  I trądzik gotowy. Brzmi strasznie, ale można temu zapobiec. Trzymając się kilku kluczowych zasad możemy cieszyć się wakacjami i gładką cerą.

 

 

 

Przede wszystkim należy uważać na podstawowe czynności. Nie ma nic gorszego jak otarcie kropelek potu z twarzy brudna dłonią. Mało kto, zwraca na to uwagę, a wystarczy się zastanowić. Przecież ręce to największe siedlisko bakterii. Ta sama zasada tyczy się telefonów komórkowych czy okularów przeciwsłonecznych. Na nich znajdziemy równie dużo zanieczyszczeń. Dlatego zanim ich użyjemy zadbajmy o ich dezynfekcje. Zwróćmy uwagę, aby ewentualne powstałe już zmiany skórne mogły się samodzielnie zagoić. Pod żadnym pozorem nie należy ich drapać, czy wyciskać.

 

Kolejna ogromnie istotną kwestią jest dokładne mycie skóry rano i wieczorem. Po przebudzeniu wystarczy umyć twarz ulubionym żelem czy pianką, aby zmyć sebum i roztocza, które osadziły się na skórze w nocy. Natomiast wieczorem musimy zadbać, aby zmyć makijaż, toksyny, spaliny, łój oraz kurz. Do tego celu najlepiej wybierać dwa preparaty, aby mieć pewność, ze czynność została wykonana prawidłowo. Świetnie sprawdzi się połączenie np.  olejku do demakijażu z żelem oczyszczającym. Należy pamiętać, aby myć skórę również po opalaniu czy aktywności fizycznej. Ponadto zadbajmy, aby nasze otoczenie było czyste. Zmieniajmy pościel i ręcznik, którego używamy do wycierania twarzy tak często, jak to tylko możliwe, aby ograniczyć przedostawanie się bakterii.

 

Trzecim aspektem równie ważnym jest krem z filtrem UV. Bez niego walka z trądzikiem będzie bezskuteczna. Wiemy już jak promienie UV działają na skórę, dlatego musimy ograniczyć ich przenikanie. Do tego celu najlepiej wybrać krem z filtrem fizycznym, inaczej mineralnym. Filtry fizyczne tworzą na powierzchni naskórka tzw lustro, które nie pozwala przedostać się promieniom UV wgłąb skóry. Dodatkowo ich naczelny przedstawiciel- tlenek cynku jest rewelacyjnym składnikiem zapobiegającym i leczącym zmiany zapalne. Pamiętajmy, ze latem, używamy filtrów o najwyższym czynniku SPF 50.

 

Prócz kremu z filtrem nie możemy zapominać także o pozostałej pielęgnacji. Latem, przesuszonej skórze bardzo potrzebne będą preparaty z kwasem hialuronowym, który nawilży skore, z witamina B3 o właściwościach sebostatycznych i antytradzikowych, czy witaminą C, która świetnie rozjaśnia i wspomaga ochronę przed UV.  Jesienią do pielęgnacji skóry problematycznej warto włączyć retinol o silnym działaniu antytrądzikowych.

 

 

Pamiętajmy, ze trądzik to nie tylko choroba związana z latem. Na jej pojawienie się ma wpływ bardzo wiele czynników takich jak zaburzenia hormonalne, zła dieta, stres czy nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego wszystkie powyższe czynności powinny być wykonywane przez cały rok, bez względu na towarzysząca nam porę roku. Ponadto, do terapii skóry skłonnej do trądziku prócz odpowiednich preparatów i prawidłowej pielęgnacji powinniśmy włączyć zabiegi z zakresu kosmetologii.

 

Zabieg Terapeutyczna Dynia Dermaquest

To program dla skór z problemem grudek, krostek, czy zaskórników. Ma działanie normalizujące szczególnie polecany cerze mieszanej, tłustej, oraz z rozszerzonymi porami. Łączy miąższ z dyni, kompleks witamin, priobiotykow i kwasów. Po serii około 8 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie zauważymy silne rozjaśnienie skóry, zmniejszony łojotok i zredukowaną ilość zmian ropnych i zaskórnikowych.

 

Aquapure

Peeling wodno-próżniowy o działaniu oczyszczająco- odmładzającym. Idealnie sprawdzi się w przypadku rozszerzonych porów i zaskórników. Zabieg usuwa z powierzchni skory zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia oraz oczyszcza pory skórne z zaskórników. Dodatkowo idealnie połączone ze sobą składniki zawarte w kuracji takie jak papaina, owies zwyczajny, kwas hialuronowy, wąkrota azjatycka, miód, czy mieszanki kwasów sprawia, ze skora będzie oczyszczona, matowa i odżywiona. Zabieg wykonujemy w serii 5 zabiegów, każdy co 3 tygodnie.

 

Skóry problematyczne są bardzo wymagające i potrzebują odpowiedniej długotrwałej pielęgnacji. Zmiany trądzikowe niosą za sobą możliwość powstania przebarwień lub blizn, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do rozwijania się tej choroby. Używajmy starannie dobranych produktów i zabiegów, przestrzegajmy zasad dbania o higienę i cieszmy się piękną cera.