Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej?
Depilacja laserowa
Na czym on polega?
Laser diodowy wykorzystuje zjawisko, które nazywamy fototermolizą selektywną. Jest to proces pochłaniania niektórych długości fal świetlnych przez melaninę- barwnik znajdujący się w skórze oraz we włosach. Kiedy wysyłamy odpowiednią falę w kierunku włosa, zostaje ona przechwycona przez pigment w nim zawarty. Następnie fala podgrzewa cebulkę do takiego stopnia, że trwale ją uszkadza, przez co włos przestaje rosnąć i wypada. Wynika z tego, że by zabieg był skuteczny potrzebujemy lasera, który wysyła fale o odpowiedniej długości – stąd też do przeprowadzenia zabiegu musimy użyć wyspecjalizowanego w tym kierunku sprzętu.
Zakładając, że poddajmy się zabiegowi na tego typu sprzęcie – co jeszcze będzie decydować o skuteczności? Niezmiernie ważne w tym przypadku jest systematyczne powtarzanie zabiegów co około 6-8 tygodni – w zależności od obszaru ciała, który poddawany jest zabiegowi. Jest to ściśle związane z fazami wzrostu włosa, które w różnych partiach ciała następują po sobie w różnych odstępach czasu. Efekt trwałej depilacji osiągnąć można wyłącznie poprzez zabiegi wykonywane w pierwszej fazie wzrostu włosa, nazywanej anagenem. Tylko włos znajdujący się w tej fazie wzrostu połączony jest z brodawką włosową, co umożliwia przekazanie energii termicznej do macierzy włosa i zniszczenie jego cebulki. Włoski w fazie spoczynku i wypadania tracą połączenie z brodawką, więc przekazanie energii jest wówczas niemożliwe. Musimy zdać sobie sprawę, że cała istota zabiegu opiera się na oddziaływaniu na cebulkę włosa, więc jeśli jej nie ma, nie uzyskamy pożądanych efektów. Dlatego ważne jest, by poprzez wykonywanie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasu oddziaływać sukcesywnie na kolejne włoski, które będą znajdowały się w tym czasie w fazie wzrostu.
Kolejnym ważnym kryterium przy określaniu skuteczności zabiegowej jest sama struktura włosa, która nie jest od nas zależna. Najbardziej spektakularne efekty uzyskujemy, kiedy mamy do czynienia z włosem ciemnym i grubym. Nie bez znaczenia jest też karnacja pacjenta. Można powiedzieć, że im większy kontrast miedzy kolorem skóry a kolorem włosa, tym bardziej zabieg będzie efektywny. Wynika to z faktu, że w przypadku dużego kontrastu kosmetolog może bezpiecznie zastosować silne parametry, nie obawiając się przy tym, że laser poparzy również skórę pacjenta. Wiązka lasera dociera wtedy wyłącznie do cebulki, nie uszkadzając sąsiednich tkanek. Stąd też prosty wniosek, że opisywana technologia nie zadziała w przypadku włosów siwych, które są zupełnie pozbawione pigmentu, a ponadto będzie mieć nieco mniejszą skuteczność przy jasnych, cienkich włosach. Mając taką wiedzę musimy z dystansem podchodzić do obietnic niektórych gabinetów.
Powodzenie przeprowadzonych serii zabiegów w dużej mierze zależy również od kwalifikacji i doświadczenia specjalisty, który podejmie się wykonania zabiegu. Dobiera on precyzyjnie dobrać odpowiednie w danym przypadku parametry urządzenia – zbyt niskie będą nieskuteczne, zbyt wysokie mogą z kolei spowodować poparzenia. Kolejna istotna kwestia, to dokładność i rzetelność w trakcie wykonywania zabiegu. Naświetlaniem powinien być objęty cały depilowany obszar, centymetr po centymetrze. Z reguły im szybciej wykonywany jest zabieg, tym mniej dokładnie. Należy więc pamiętać, że czas poświęcony na dokładne wykonanie zabiegu jest inwestycją w jak najlepszy efekt końcowy.
Na co jeszcze szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które zastanawiają się nad rozpoczęciu zabiegów? To, od czego w Naszej Klinice rozpoczynamy wizytę, to bezpłatna konsultacja. W czasie konsultacji kosmetolog przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, by móc wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Jest to również czas na rozmowę z pacjentem o samym mechanizmie działania lasera oraz na omówienie procedury wykonywania zabiegu. Ten wstępny etap jest bardzo istotny dla zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa, a kosmetologowi, który zabieg będzie przeprowadzał – odpowiedniego komfortu pracy. Jeśli w wyniku wywiadu nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania, specjalista oceni strukturę włosa i na jej podstawie – biorąc pod uwagę swoją wiedzę i doświadczenie – dobierze odpowiednie parametry.